DNR در دوربین مدار بسته

توضیحات:

 • در دوربین های مدار بسته عوامل مختلفی باعث ایجاد نویز در تصاویر دوربین مدار بسته می شود که معروف ترین نویز ها همان نسبت سیگنال به نویز در دوربین مدار بسته است . این نویز ها موجب ایجاد نقطه های سفید رنگی بر روی تصاویر دوربین مدار بسته می شوند و باعث کاهش کیفیت این تصاویر می شود اما این مشکل با قابلیت DNR قابل حل است . طراحان دوربین مدار بسته با ایجاد قابلیتی به نام DNR یا DIGITAL NOISE REDUCTION به معنی کاهنده نویز دیجیتال است که با اجرای افکت های دیجیتالی بر روی تصاویر دوربین مدار بسته باعث کاهش نویز و حذف نقاط سفید بر روی تصاویر می شود . برای استفاده از این قابلیت از هیچ سنسور فیزیکی استفاده نمی شود بلکه فقط با پردازشگر از این قابلیت استفاده می کند که با ایجاد فیلتر هایی بر روی تصاویر دوربین مدار بسته باعث شفافیت و کیفیت بالایی در تصاویر می شود .

  انواع نویز

  دو نوع نویز داخلی وجود دارد که روی کیفیت تصویر دوربین مدار بسته اثر می‌گذارند:

  • نویز نوع اول وقتی که سنسور CCD داغ می‌شود و یا توسط ذرات خاک درون دوربین مدار بسته تولید می‌شود. این نوع نویزها بطور تصادفی رخ داده و هیچ رابطه‌ای با پیکسل‌های تصویر اطرافش ندارد و بطور پیوسته به‌شکل نقاط سیاه و سفید در تصویر ضبط شده ظاهر می‌شوند.
  • نویز نوع دوم توسط یک تداخل تصادفی که ریشه در حرکت الکتریسیته در مدارهای دوربین مدار بسته دارد، رخ می‌دهد. این نویز باعث می‌شود رنگ پیکسل‌های تصویر ضبط شده کمی با رنگ تصویر محیط واقعی فرق کند و باعث می‌شود تصویر ضبط شده تار و کدر بنظر برسد.

   

  تکنولوژی DNR چیست و چه تاثیری در تصویر دوربین مداربسته دارد ؟

  تـکنـولـوژی DNR یا Digital Noise Reduction در واقـع یک سیستم دیجیتالی نرم افزاری جهت کاهش نویز تصویر در دوربین های مداربسته می باشد. نویزها انواع مختلف و منابع مـختلف دارند این سـیستم فـقط بـرای برطـرف کردن نویز  نسبت سیـگنال به نویز S/N دوربین دارد که این نویز اکتسابی نبوده و جز خصوصیات هر مدل دوربینی می باشد.

  نویزها معمولا در نور کم به صورت نقاط سفید رنگ بسیار زیاد در تصویر ظاهر می شوند که این نقاط توسط تکنولوژی DNR کاسته می شود. این کاهش نویز همچنین تمایز میان حرکت و نویز تصویر را در حالت ضبط بر اساس حرکت بالا برده و عملکرد سیستم را موثر تر می نماید. همچنین تصاویر با نویز کمتر به فضای ذخیره سازی کمتری نیاز دارند. همچنین با داشتن این تکنولوژی هزینه کمتری برای نور پردازی محل مورد نظر مورد نیاز می باشد.

  در صورت فعال کردن S/N در حالت High در تصاویر متحرک هاله ای در پشت جسم متحرک ایجاد می شود که این میتواند با غیر فعال کردن DNR از بین برود.

  معایب

  در صورت فـعال کردن S/N در حالت High در تصاویر متحرک هاله ای در پـشت جسم متحرک ایجاد می شود که این میتواند با غیر فعال کردن DNR از بین برود.

  کاربرد و عملکرد DNR

  زمانی که نور محیط کاهش میابد دوربین مدار بسته از طریق AGC اقدام به تقویت سیگنال تصویر می کند که موجب روشن تر شدن تصاویر دوربین مدار بسته می شود اما پس از تقویت سیگنال نویز در تصاویر نیز افزایش پیدا میکند در نتیجه نویز های الکترونیکی در تصاویر بالا میرود . مکانیزم DNR از طریق پردازش زنده تصویر نویز الکترونیکی موجود در تصاویر را شناسایی کرده و آن را با رنگ نقاط کناری همسان می کند در نتیجه هرچه تصاویر دوربین مدار بسته شما یکپارچگی بیشتری داشته باشد تاثیر DNR بر روی آن بیشتر خواهد بود .

  توجه داشته باشید که DNR برای کاهش نویز های الکترومغناطیسی هیچ کاربردی ندارد .

  برخی مزایای DNR

  • تصاویر دوربین مدار بسته شفاف تر نمایش داده می شود
  • تصاویر دوربین مدار بسته واقعی تر نمایش داده می شود
  • حجم ذخیره سازی تصاویر دوربین مدار بسته کمتر می باشد

  انواع DNR

  • ۲D-DNR (تکنولوژی ۲ بعدی DNR )
  • ۳D-DNR (تکنولوژی ۳ بعدی DNR )

  ۳D DNR چیست؟

  ۳D DNR تکنولوژی DNR سنتی را یک قدم فراتر می‌برد. تکنولوژی ۳D DNR نه تنها روش سنتی کاهش نویز فریم به فریم را انجام می‌دهد، بلکه کاهش نویز نقطه‌ای را نیز انجام می‌دهد.

  کاهش نویز نقطه‌ای هر پیکسل را با پیکسل کناریش مقایسه می‌کند و نویزهای ناخواسته پیدا شده داخل فریم را ازبین می‌برد. این تکنولوژی کل تصویر را پردازش کرده و عکسی باکیفیت و واضح را ارائه می‌دهد.

  مزایای ۳D DNR

  ۳D DNR قابلیت و مزایایش بسیار بیشتر از تکنولوژی DNR است.

  ۳D DNR سیگنال‌های واضح‌تری نسبت به DNR تولید می‌کند. این موضوع باعث می‌شود با صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی، مدت زمان بیشتری روی هارددیسک ذخیره شود.

  دوربین‌هایی که از تکنولوژی ۳D DNR استفاده می‌کنند، عکس‌های شفاف و واضح‌تری ارائه می‌کنند. که این باعث می‌شود تشخیص چهره دقیق‌تر شود.

  تکنولوژی ۳D DNR با کاهش نویزها، حرکات اضافی ناشی از نویزها در تصویر را نیز کاهش داده که این موضوع باعث می‌شود دستگاه DVR بطور بسیار کارآمدتر عمل موشن دیتکت (تشخیص حرکت) را بخصوص در محیطی که نور کم است، انجام دهد.

  تفاوت ۲D-DNR و ۳D-DNR

  ۲D-DNR نسل قدیمی تر این نوع مکانیزم می باشد که به واسطه حرکت در تصاویر دچار مشکل شده و در کنار قسمت های پر حرکت تصاویر باعث تاری می شود اما در ۳D-DNR در دوربین های مدار بسته نه تنها روش نسل قبل را انجام میدهد بلکه کاهش نویز نقطه ای را نیز انجام میدهد . کاهش نویز نقطه ای هر پیکسل را با پیکسل کنار آن مقایسه می کند و نویز های ایجاد شده در فریم را از بین میبرد این تکنولوژی کل تصویر را پردازش کرده و تصاویر باکیفیت و واضح تری ارائه میکند .

  مزایای ۳D-DNR

  ۳D-DNR در دوربین مدار بسته قابلیت و مزایای بسیار بیشتری نسبت به ۲D-DNR دارد

  • ۳D-DNR سیگنال های واضح تری نسبت به ۲D-DNR ارائه می کند . این موضوع باعث می شود صرفه جویی در فضای ذخیره سازی مدت زمان بیشتری روی هارد دیسک ذخیره شود .
  • دوربین مدتار بسته هایی که از تکنولوزی ۳D-DNR استفاده می کنند تصاویر واضح ترو شفاف تری ارائه می دهند که این باعث تشخیص چهره دقیق تر می شود .
  • تکنولوژی ۳D-DNR با کاهش نویز ها , حرکات اضافی ناشی از نویز ها در تصاویر را کاهش می دهد که این موضوع باعث کارامدی بالا در محیز های کم نور می شود .

 • تهیه و تنظیم توسط سایا سیستم
  تماس : 03132286518
  انتشار خبر در :