تکنولوژی ROI در دوربین های مدار بسته

توضیحات:

 • تکنولوژی ROI در دوربین های مدار بسته

  تکنولوژِی ROI مخفف REGION OF INTEREST   به معنای منطقه مورد نظر می باشد که این یک ویژگی بسیار مهم و کاربردی در زمینه نظارت است . همان گونه که می دانید برخی از مناطق تصویری که توسط دوربین های مدار بسته ضبط میشوند عملا بی فایده و کم اهمیت می باشد . این مناطق پهنای باند شبکه و فضای ذخیره سازی را اشغال می کند . طبق اعلام متخصصان  کارکرد تکنولوژی ROI در دوربین های مدار بسته به این صورت است که تنها در ارائه ویدئو با رزولوشن بالا از منطقه مورد نظر متمرکز می شود در نتیجه در مناطقی از تصویر که حرکتی وجود ندارد و از نظر امنیتی اهمیت چندانی ندارد انتقال ویدئو با کیفیت کمتری انجام می گیرد  

   

   

  مزایای تکنولوژی ROI در دوربین های مدار بسته

  در نظارت تصاویر امنیتی , کاربر اکثرا بر روی موضوعاتی خاص از جمله : پلاک خودرو – تشخیص چهره و کواردی از این قبیل تمرکز دارد . در مقابل , مناظری مانند آسمان – درخت – چمن – گیاه و … اهمیت چندانی در مسائل امنیتی ندارد . در اصل مناطقی که دارای اهمیت بسیار بالایی هستند از تکنولوژی ROI در دوربین های مدار بسته استفاده می کنند . تکنولوژی ROI در دوربین های مدار بسته تصاویر را به نسبت فشرده سازی با کیفیت بالایی ذخیره می کند که نتایج استفاده از این تکنولوژی به صورت زیر است :

  • از بین نرفتن اطلاعات مهم در تصاویر
  • بهینه سازی رابطه بین فشرده سازی با رزولوشن بالای تصاویر دوربین مدار بسته

  انواع تکنولوژی ROI در دوربین مدار بسته

  امروزه ۲ نوع از تکنولوژی ROI در دوربین های مدار بسته وجود دارد که عبارت است از :

  • منطقه ثابت
  • ردیابی دینامیک

  منطقه ثابت

  برای فعال نمودن عملکرد ROI می بایست به صفحه تنظیمات ROI در دوربین مدار بسته بروید که در ویژگی منطقه ثابت شما می توانید ۴ نقطه را از تصاویر را به تکنولوژی ROI متصل کنید .

  ردیابی دینامیک

  در این قابلیت شما باید تحلیل دینامیکی و تشخیص چهره رافعال نمایید . سپس به تنظیمات ROI بروید و ردیابی دینامیکی را فعال نمایید در حال حاظر ردیابی دینامیکی تنها از تشخیص چهره و کد گذاری ROI پشتیبانی می کند .

  اهمیت تکنولوژی ROI در دوربین های مدار بسته

  با توجه به محدودیت منابع پهنای باند شبکه , تنها می توان از بیت ریت برای انتقال جریان ویدئویی استفاده نمود . تکنولوژی ROI می تواند کیفیت تصاویر غیر مهم را از بین ببرد و بر روی رمز گذاری مناطق مهم تر متمرکز شود . در حالی که نیازی به افزایش پهنای باند ندارد که همین امر باعث جلوگیری از افزایش بیش از حد هزینه ذخیره سازی ویدئو و پهنای باند شبکه می شود .

  کاربرد تکنولوژی ROI در دوربین های مدار بسته

  برای هر دوربین مدار بسته پهنای باندی در نظر گرفته می شود تا بتواند داده های خود را از طریق بستر شبکه منتقل کند . اما در مواقعی که شبکه به هر دلیلی پهنای باند مناسبی نداشته باشد می توان با کم کردن کیفیت قسمت های کم اهمیت تر تصاویر دوربین مدار بسته , پهنای باند را تنها به قسمت های مهمتر و در نتیجه با کیفیت بالاتر اختصاص داد . به طور کلی ROI را به منظور از دست ندادن قسمت های مهم تصویر با وجود پهنای باند کم تر میتوان استفاده نمود .

  در صورت فعال شدن ROI در زمان انتقال تصویر , بهینه سازی و تنظیمات خاصی روی تصاویر ایجاد می شود که با این کار هیچ کاهش کیفیت در تصاویر را مشاهده نمی کنیم .

  ویژگی ROI در کنار دیگر ویژگی هایی مانند : ورود و خروج به محدوده – شمارش افراد – عبور از خط تعیین شده – تشخیص چهره و … در دوربین های مدار بسته مورد استفاده قرار میگیرد .


 • تهیه و تنظیم توسط سایا سیستم
  تماس : 03132286518
  انتشار خبر در :